اخبار دفتر

100 هزار نمونه گياهي و جانوري موزه تاريخ طبيعي ساماندهي مي شود مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ساماندهی بیش از ۱۰۰ هزار نمونه گیاهی، جانوری، فسیل، سنگ و کانی این موزه گفت: دستورالعمل استفاده و بهره‌برداری از مخازن موزه طبیعی در حال تدوین است و بعد از نهایی شدن در قالب تهیه رساله، پایان‌نامه و کارهای تحقیقاتی در اختیار پژوهشگران، محققان و دانشجویان قرار می‌گیرد.

محمد مدادی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: تمام موزه‌ها در سطح ملی بخش نمایشگاهی و مخازن دارند، در بخش مخازن بیشتر نمونه‌های علمی نگهداری می‌شود و هدف از ایجاد آن جمع‌آوری مجموعه کاملی از گونه‌های موجود در آن کشور اعم از گیاهی، جانوری، سنگ و کانی است که بیشتر با نگاه پژوهشی است، این کار با رویکرد به حداقل رساندن نمونه‌برداری از طبیعت است که مورد استفاده محققان، پژوهشگران و دانشجویان قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: در موزه ملی تاریخ طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست طی چند دهه گذشته مجموعه ارزشمندی جمع آوری شده و اکنون حدود ۱۰۰ هزار نمونه گیاهی، جانوری، فسیل، سنگ و کانی در مجموعه مخازن ملی آن وجود دارد اما محل مناسبی برای نگهداری آن‌ها وجود نداشت و به صورت طبقه بندی شده نگهداری نمی‌شدند که بر این اساس ساخت مخازن ریلی از سال ۸۶ آغاز شد اما بنابه دلایلی به بهره‌برداری نرسیده بود.

مدادی ادامه داد: نواقص مخازن را برطرف و انتقال نمونه‌ها را آغاز کردیم و اکنون بیشتر آن ۱۰۰ هزار نمونه با طبقه بندی علمی و سیستماتیک در مخازن قرار گرفته و آماده بهره برداری است و به زودی افتتاح می‌شود. در مرحله بعد تصمیم داریم فهرست نمونه‌ها را به صورت آنلاین منتشر کنیم تا همه محققان داخلی و خارجی از آن‌ها مطلع شوند، همچنین برای بهره برداری و استفاده بهتر از این مخازن در حال تدوین دستورالعملی در این زمینه هستیم که بعد از نهایی شدن در اختیار پژوهشگران، محققان و دانشجویان در قالب تهیه رساله و پایان نامه قرار می‌گیرد تا بتوانند از این نمونه‌ها در راستای پیشبرد تحقیقات و شناسایی تنوع زیستی کشور استفاده کنند.

وی به مقایسه موزه تاریخ طبیعی کشور ما با دیگر کشورها پرداخت و گفت: بر اساس تعریف بین‌المللی رتبه‌بندی موزه‌های ملی مطرح دنیا، فاصله ما با آن‌ها خیلی زیاد است، طبیعتا صنعت موزه‌داری در کشورهای پیشرفته قدمت چند قرنی دارد و موزه‌داری در آن‌ها یک صنعت محسوب می‌شود اما موزه‌داری در کشور ما به عنوان یک صنعت جا نیفتاده است. هر چند ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، پژوهشی، تاریخی و اقتصادی دارد اما هنوز به عنوان یک صنعت اقتصادی به آن نگاه نمی‌شود و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، نباید انتظار رشد جهشی را در بخش موزه‌ها داشته باشیم.

مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در منطقه قطعا نسبت به خیلی از کشورها پیشرو هستیم اما با کشورهای توسعه یافته به علت قدمت صنعت موزه‌داری در آن‌ها فاصله زیادی داریم، البته قدم‌هایی برداشته‌ایم و قدم های کوچکی هم نیست که امیدواریم با مقداری تغییر نگرش‌ها و ایجاد فضای باز برای کار موزه‌داری شاهد رشد موزه‌داری چه در بخش دولتی و چه خصوصی باشیم.

وی درباره اینکه توسعه صنعت موزه‌داری به ویژه در بخش تنوع زیستی موجب کاهش نمونه‌برداری حیات وحش از طبیعت می‌شود، گفت: روی بحث موزه‌داری در بخش حیات وحش ملاحظاتی وجود دارد. ما به هیچ وجه با هدف موزه‌داری اجازه شکار یا برداشت نمونه را از طبیعت نمی‌دهیم اما نمونه‌هایی که تلف می‌شوند می‌توانند با نظارت و مجوز به نمونه های تاکسیدرمی تبدیل و در موزه نگهداری شوند.

مدیرکل موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: ۵ مخزن در این موزه وجود دارد که در ۳ مخزن گونه‌های گیاهی و جانوری و دو مخزن دیگر سنگ و کانی نگهداری می‌شود.

مدادی اظهار داشت: بر اساس تعریف موسسه بین‌المللی موزه‌ها، مهمترین هدف موزه‌ها آموزش در کنار اهداف علمی، تحقیقاتی، پژوهشی و حتی اقتصادی است. در این راستا موزه‌های تنوع زیستی چون با طبیعت و محیط زیست ارتباط دارند رسالت مهمتری دارند و قطعا می‌توانند در این مسیر موثرتر باشند، به ویژه وقتی سرمایه‌گذاری بر روی کودکان باشد چون شیوه آموزش در موزه‌ها شیوه تعاملی و درک مطلب و مفهوم است. یعنی کودک یا نوجوان به صورت مستقیم هم با نگاه هم با گوش درگیر موضوعات مربوط به آموزش می‌شود، به نظر می‌رسد تغییر رفتار در جامعه با سرمایه‌گذاری بر روی کودکان با شیوه‌های آموزش جدید مانند استفاده از موزه‌ها بتواند سریع تر، بهتر و ماندگارتر اتفاق بیفتد.

بيشتر