اخبار دفتر

شناسایی 120 نمونه از فسیل خارپوستان 120 نمونه فسیل خارپوستان موجود در مخزن علمی موزه ملی تاریخ طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست توسط یکی از متخصصان داخلی بصورت داوطلبانه مطالعه و شناسایی و وارد بانک اطلاعاتی شد. به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، محمدرضا اشرف زاده، سرپرست دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی، به مناسبت 3 آبان ماه روز ملی فسیل، از اتمام مرحله اول  فرآیند مطالعه و شناسایی علمی نمونه های فسیل خارپوستان موجود در آرشیو علمی موزه ملی تاریخ طبیعی خبر داد.  

وی افزود:  دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در راستای شرح وظایف قانونی خود، وظیفه جمع آوری، مطالعه، شناسایی و تهیه بانک اطلاعاتی گونه های جانوری و گیاهی، ژنتیکی و فسیل و سنگ و کانی را بر عهده دارد. اطلاعات نمونه های گردآوری شده با دریافت کد  MMTT(کد موزه ملی تاریخ طبیعی) در بانک اطلاعاتی سامانه جامع محیط زیست کشور ثبت می شود.

اشرف زاده یاد آور شد: گروه زمین شناسی موزه ملی تاریخ طبیعی دارای تعداد 32640 عدد نمونه در بخش های فسیل جانوران، گیاهان و سنگ و کانی است، که در این بین فسیل خارپوستان در گروه بی مهرگان دریایی تعداد 570 نمونه را به خود اختصاص داده است. از اوایل سال جاری، طی پیگیری ها و مکاتبات گروه تخصصی با دکتر حسین کامیابی شادان، از برترین متخصصان فسیل خارپوستان در کشور، ایشان مطالعه و شناسایی فسیل خارپوستان مخزن علمی دفتر موزه ملی را به صورت داوطلبانه پذیرفتند و از اواخر شهریور ماه سال جاری این مطالعه را آغاز کردند. تاکنون حدود120 نمونه در حد گونه مطالعه و شناسایی شده است. 

وی ادامه داد: علاوه بر این، دکتر کامیابی شادان،  سه نمونه فسیل خارپوست را که حاصل کاوشها و مطالعات شخصی ایشان بوده، به موزه ملی اهدا کردند که یکی از این نمونه های اهدایی تحت عنوان Schizaster (Aplospatangus) cf. eurynotus برای اولین بار از ایران گزارش شده است.

اشرف زاده در پایان خاطر نشان کرد امیدواریم با تکمیل فرآیند مطالعه و شناسایی تخصصی نمونه های موجود و معرفی آرشیو علمی موزه ملی تاریخ طبیعی به عنوان مرجع علمی در کشور، گامی در جهت پیشرفت و اعتلای جامعه علمی برداشته شود.
بيشتر