اخبار دفتر

کتاب راهنمای میدانی پروانه‌های ایران رونمایی شد ه گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست از کتاب راهنمای میدانی پروانه‌های ایران رونمایی شد. علیرضا نادری، پروانه‌شناس در این مراسم گفت: اولین کتاب معتبر در زمینه پروانه‌ها توسط سازمان حفاظت محیط زیست و موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در قالب کتابی به نام پروانه‌های ایران در سال ۱۳۸۰ به چاپ رسید.


نادری افزود: بعد از آن نیاز به یک کتاب راهنمای میدانی بود که در سال ۱۳۹۰ به چاپ رسید، سپس در سال ۱۳۹۳ کتاب «پروانه‌های ایران و عراق» با همکاری دو نفر اوکراینی و آلمانی به زبان انگلیسی در اوکراین منتشر شد که در کشور ما در دسترس نیست.


وی ادامه داد: بعد از آن کتاب راهنمای کامل میدانی پروانه‌های ایران با ۴۴۲ گونه که کامل‌ترین کتاب در این زمینه محسوب می‌شود چاپ شد، این کتاب حاصل ۳۰ سال زحمت اینجانب و همکاری و حمایت دوستان مختلف است.


این پروانه‌شناس افزود: پیشینه مطالعات پروانه‌ها در کشور به بیش از ۲۰۰ سال پیش برمی‌گردد، اولین پروانه‌شناسان ما کوهنوردها بودند که برای شناسایی گونه‌های مختلف پروانه‌ها به قله‌های مرتفع صعود کردند.
بيشتر